Квіти та здоров'я: як рослини впливають на наш настрій та благополуччя

07.11.2023
Blog

У великих містах людина часто знаходиться в приміщенні і менше в оточенні живої природи. Життєдіяльність у такому середовищі залишає негативний емоційний та психологічний слід. Вже давно встановлено, що спілкування з природою дозволяє ментально та фізично покращити своє здоров'я. Тому, щоб знайти можливість торкнутися частки живої природи, люди оточують себе представниками флори у вигляді кімнатних рослин і квітів.

Значення рослин у повсякденному житті

Насамперед квіти дарують нам гарний настрій за рахунок свого прекрасного аромату, красивих форм та приємних відтінків. Без квітів не обходиться жодне свято та урочистість. Люди звикли дарувати один одному подарунки у якості компліменту. За допомогою квітів у вигляді подарунка можна висловити свої почуття, а також подарувати гарний настрій іншій людині.

У повсякденному житті людині не вистачає зв'язку з природою. Тому присутність у приміщенні або на прибудинковій території квітів дозволяє людині залишатися в природному середовищі. Людина оточує себе квітами, щоб та обстановка, в якій вона знаходиться, була більш комфортною, затишною, а також схиляла до відпочинку та культурного проведення часу.

Психологічні аспекти впливу рослин

Вже давно було встановлено, що квіти мають можливість позитивно впливати на емоції та настрій людей. Догляд за квітами та інша взаємодія з ними сприяє виділенню ендорфінів. Ця речовина в нашому тілі дозволяє нам почуватися задоволеними та щасливими.

Однак важливо розуміти, що не всі рослини однаково можуть впливати на ту чи іншу людину. Кожна особа має свій темперамент, а тому реакція на кожну квітку буде різною. Наприклад, якщо людина дуже часто потрапляє під агресивний впливу і часто відчуває депресію, то як розслаблююча квітка добре виступатиме шавлія. Наявність у будинку квітів ромашки допоможе людині краще впоратися з безсонням.

Також не варто забувати, що квіти мають різні відтінки, які дуже по-різному впливають на людину:

 • жовтий – викликає радість, почуття впевненості та оптимізму;
 • синій – допомагає заспокоїтись та відпочити;
 • зелений – викликає почуття умиротворення та гармонії, дозволяє зняти втому;
 • фіолетовий - позитивно впливає на розумову діяльність і дозволяє знизити рівень нервової напруги;
 • рожевий колір – дарує позитивний настрій.

Фізіологічні вигоди спілкування з рослинами

Присутність квітів у будинку чи на ділянці позитивно відгукується для нашого фізичного здоров'я. Вже давно було встановлено, що наявність квітів дає можливість:

 • покращити кровообіг;
 • знизити тиск;
 • прибрати тривожність;
 • знизити рівень стресу.

Завдяки своїй красі та привабливості вони здатні створювати в інтер'єрі заспокійливу та розслаблюючу атмосферу. Наявність квітів у приміщенні дозволяє уповільнити людину, заспокоїти її та перебудувати з швидкого на повільний ритм життя. Затишна обстановка у приміщенні, створена за допомогою квітів, дозволить людині розслабитись та відчувати себе щасливою. Багато рослин мають заспокійливий ефект, який дозволяє впоратися з безсонням і стресовим станом.

У своїй більшості квіти допомагають відновитися після важкого дня, зняти втому та агресію, а також підвищити настрій. Не варто забувати, що квіти та кімнатні рослини є джерелом кисню. Вони здатні покращувати якість повітря, виділяючи приємний та ніжний аромат. Багато рослин навіть мають здатність очищати повітря від токсинів і шкідливих речовин, які виділяються від сучасних меблів та будівельних матеріалів.

Деякі квіти мають лікувальні властивості. Їх можна використовувати як засіб для швидкого одужання. У лікувальній практиці навіть існує окремий напрямок, такий як фітотерапія. У ній використовуються квіти для покращення психічного та фізичного здоров'я людини. Квіти мають такі лікувальні властивості, які дозволяють знімати біль і запалення, покращують кровообіг і сприяють зміцненню всіх систем людини. З них готують спеціальні відвари.

Як вибрати рослини для покращення психофізичного стану

Кожна квітка по-різному впливає на емоційний стан людини:

 • лаванда – заспокоює;
 • герань - дозволяє сконцентрувати увагу на виконуваній роботі;
 • троянда – викликає позитивні емоції та знімати рівень стресу, приносить радість як подарунок для більшості жінок;
 • півонія – знижує рівень тривоги;
 • м'ята – підвищує концентрацію та дає можливість заспокоїтися;
 • ромашка – знижує рівень стресу;
 • гіацинт – дозволяє відновитись після трудового дня або активної фізичної діяльності.

При виборі квітів також необхідно орієнтуватися на реакцію кожної людини. Адже люди можуть мати алергію на пилок. Якщо людина не любить ті чи інші квіти з будь-яких міркувань, то вони не зможуть створити такого позитивного ефекту, як по відношенню до інших людей.