Як доглядати за фіалками

13.07.2023
Blog

Маленькі та привабливі фіалки у великій кількості вирощуються у кімнатних умовах. Фіолетові суцвіття привертають увагу своєю красою, а листя оксамитової поверхню. Щоб рослина цвіли, необхідно знати, як доглядати фіалки. Якщо дотримуватися нескладних правил, то ці маленькі рослини довго радуватимуть вас своїм привабливим зовнішнім виглядом.

Горщик та ґрунт для фіалки

Фіалка має невелику кореневу систему. Тому під неї підбирається невелика ємність. Догляд за фіалками починається з правильного вибору горщика. Адже від його розмірів залежить чи буде цвісти кущик чи ні. Цвітіння відбувається тільки в тому випадку, коли коріння рослини заповнює собою весь горщик. Для молодих рослин ємність має бути в діаметрі не більше 5-6 см. Коли фіалки підростуть, їх пересаджують у горщик з діаметром 7-9 см, а вже найбільші кущі містять у ємності діаметром 11-13 см.

При виборі горщика можна орієнтуватися на правило, що діаметр горщика повинен бути втричі більшим ніж діаметр листової розетки. Для фіалки краще підібрати пластикову ємність, ніж горщик із глини.

У будь-якому садовому магазині ви легко знайдете спеціальний склад для посадки фіалок. Однак його можна підготувати своїми руками. Для цього необхідно змішати у пропорції 2:2:1:4 такі компоненти як:

  • перегній;
  • пісок;
  • дерновий ґрунт;
  • листовий ґрунт.

На 5 л субстрату можна додати 1/4 склянки кісткового борошна та половину столової ложки суперфосфату.

Будь-який грунт для фіалки обов'язково повинен мати хороші показники по:

  • дренування;
  • вологоємності;
  • рихлості.

Перед тим як помістити субстрат у горщик, на його дно необхідно покласти дренажний шар, який за висотою займатиме 1/3 висоти горщика. Як дренажний шар можна підібрати:

  • керамзит;
  • гермікуліт;
  • сфагнум;
  • шматочки пінопласту.

Завдяки дренажному шару в грунті не застоюватиметься вологість і коріння не гнитимуть.

Куди поставити фіалку

Завдяки своєму привабливому зовнішньому вигляду фіалки завжди хочеться поставити на чільне місце. Однак варто не забувати, що це квіти, які дуже реагують на нестачу світла. Тому найкращим місцем для фіалок вважаються:

  • лоджії та балкони;
  • підвіконня з великими вікнами;
  • інші добре освітлені місця.

При цьому важливо розуміти, що фіалки дуже чутливі до прямих променів сонця. Тому для них обов'язково необхідно створювати затінені місця. За рахунок своїх невеликих розмірів любителі фіалок примудряються виставляти їх у кілька ярусів. У кого дуже багато фіалок навіть конструюють багатоярусні стелажі, встановлюючи над фіалками спеціальні фітолампи. Під цими фітолампами фіалки дуже добре почуваються. З гарним підсвічуванням фіалки можна встановлювати практично в будь-якому місці.

Як поливати фіалку

Щоб виростити здорову та квітучу рослину, необхідно знати, як поливати фіалку. Дуже зручно розмістити горщики на спеціальному піддоні та заливати в нього воду один раз приблизно 7-10 днів. Води необхідно налити стільки, що коли ви опускатимете горщик у воду, вода підніметься практично по самі краї, не затікаючи всередину горщика. Коли грунт насочиться вологою, горщик виймає з ємності. Потрібно дати змогу стекти зайвої вологи. Температура води, що використовується, повинна перевищувати трохи кімнатну температуру.

Фіалки також можна поливати звіряння. Однак слід пам'ятати, що постійне використання верхнього поливу може призвести до того, що на верхній частині кореневої системи фіалок з'являтиметься гниль. Проводити полив рекомендується в той момент, коли ґрунт дуже добре просохне.

Зволоження повітря

Для нормального зростання фіалки потрібна підвищена вологість повітря. У квартирах рівень вологості знаходиться на позначці приблизно 30%, а в опалювальний сезон може досягати і 20%. Оптимальний варіант для росту рослин, коли у приміщенні вологість повітря знаходиться в діапазоні 50-60%. Дорослі рослини є більш стійкими, тому діапазон вологості для них можна тримати в межах 30-40%. Найбільше підвищеної вологості потребують дітки та пересаджені рослини. Щоб досягти необхідного рівня вологості, їх вирощують у спеціальних тепличках або накривають поліетиленовими пакетами, створюючи тепличний ефект.

Досягти необхідної вологості для фіалок можна у різний спосіб. Однак для рослини згубно використовуватиме метод обприскування. Коли частинки рідини потрапляють на поверхню листя та квіток, що знаходяться на світлі, то відразу на цих місцях з'являються опіки.

Пересаджування квітки

Щоб фіалка була здоровою та активно росла, її необхідно один раз на рік пересаджувати. В даному випадку необхідно міняти в горщику ґрунт на новий. Якщо коренева система ще недостатньо велика, то ємність не змінюють. Заміна горщика необхідно в тому випадку, коли кореневої системи у ємності, що використовується, вже стає тісно. При заміні горщика нова ємність повинна бути більшою в діаметрі лише на 2 см.

Найкращим місяцем для пересадки фіалок є березень. Пересадку необхідно виконувати дуже акуратно, зберігаючи при цьому землю, що прилягає до коріння. При пересадці шийка кущика повинна бути нижчою за верхній край горщика на 2-3 см. На дно нової ємності укладається дренаж, поверх нього ставиться коренева система з фіалкою і все інше засипається новою сумішшю. Квітку необхідно при пересадці відразу ж полити.

Добриво фіалки

Добрива для фіалок повинно мати комплексний склад і містити в собі всі необхідні макро- та мікроелементи, а саме:

  • фосфор;
  • азот;
  • калій.

Фосфор відповідальний формування бутонів. За його відсутності цвітіння не станеться. Азот необхідний здорового зростання розетки. Він надає листям зеленого кольору. Якщо спостерігатиметься дефіцит азоту, то нижні листочки фіалки жовтітимуть і відмиратимуть. Надлишок азоту може призвести до порушення цвітіння. Калій також сприяє процесу цвітіння та підтримує тургор листя. Відсутність необхідних мікро- та макроелементів позначається на стані листя. Вони жовтіють, скручуються, покриваються плямами чи відпадають.

Вносити добрива в ґрунт фіалок не варто в наступні моменти:

  • після пересадки протягом одного місяця;
  • при дуже низькій або високій температурі в приміщенні;
  • при ураженні квітки різними хворобами чи шкідниками;
  • коли квітка знаходиться під прямими променями сонця.

Купити підживлення для фіалок можна у будь-якому садовому магазині. Вносити добрива необхідно один раз на 2 тижні в концентрації, яка вказана на упаковці. Можна удобрювати фіалку один раз на тиждень, при цьому концентрацію добрива варто зменшити наполовину.

Проблеми та захворювання рослини

Фіалки мають високу стійкість до ураження хворобами. Проте виведені гібриди мають низьку стійкість проти видовими рослинами. Найчастіше зустрічаються такі хвороби фіалок:

  • борошнистою росою;
  • фузаріоз;
  • сірою гниллю;
  • фітофтороз;
  • іржею.

Внаслідок цих захворювань на поверхні листя можуть з'являтися:

  • плями;
  • білий наліт;
  • гниль;
  • інші дефекти.

Найчастіше фіалки уражаються хворобами внаслідок неправильного догляду за ними, коли у приміщенні спостерігається неправильна температура чи вологість.

Дуже небезпечним захворюванням для фіалки є фітофтороз. На жаль, ще немає ефективного засобу проти боротьби з ним. Листя, яке уражається цією хворобою, відривається і спалюється. Якщо кущик отримав сильну поразку цією хворобою, то його необхідно всього спалити, а горщик добре вимити і продезінфікувати, щоб хвороба не перекинулася на рослини, що знаходяться поруч.

При ураженні фузаріоз у рослини страждає листова розетка, яка починає гнити. Виникнути ця хвороба може внаслідок надмірного поливу водою або перебування у великому горщику. Для боротьби з цією хворобою необхідно усі уражені частини вирізати, а потім зробити обробку розчином фунгіцидного препарату

Підживлення

Щоб квітка добре розвивалася, підживлення для фіалки потрібно систематично вносити в ґрунт. Перше підживлення додається у вегетаційний період. Після цього засіб необхідно вносити щоразу через 7-10 днів. Коли у фіалки настає період спокою, необхідно припинити вносити підживлення. У підживленні повинні міститися вітаміни та амінокислоти, які захищатимуть рослину від впливу негативних зовнішніх факторів.

Для хорошого самопочуття фіалів необхідно застосовувати комплексне мінеральне добриво, яке використовується для квітучих культур у рідкому вигляді. Квітникарі на своєму досвіді переконалися, що вносити підживлення необхідно в рідкому вигляді, розмішавши її у воді і заливши отриману рідину на піддон для поливу.

Чому фіалка не цвіте?

До причин, які призводять до відсутності цвітіння, у фіалок необхідно віднести:

  • неправильний полив;
  • відсутність у ґрунті у необхідній кількості фосфору та калію;
  • використання при поливі холодної води;
  • погане освітлення;
  • неправильне пересадження;
  • недостатня вологість.

Прогресування хвороб також може призвести до того, що у фіалок буде уражене листя і вона не цвістиме.

Коти та фіалки

Для очищення шлунка тварини часто вживають траву. Кішки в цьому випадку не є винятком. Однак коли ваш домашній вихованець не знайде поруч трави, то у нього виникне бажання поласувати листям кімнатної рослини. І насамперед кішки можуть гризти листя фіалок. Листя фіалки самі по собі не є отруйними для кішок. Однак надмірна кількість може спричинити розлад шлунка. Тому подбайте про те, щоб у ваших вихованців завжди було, що пожувати.