Як доглядати за орхідеями

12.07.2023
Blog

Орхідеї не припиняють користуватися великою популярністю. Це красиві та привабливі рослини, які радують своїх власників унікальним та тривалим цвітінням. Щоб досягти активного росту і здорового цвітіння, необхідно знати, як доглядати орхідеї в той чи інший період року. Правильний догляд передбачає підтримку необхідного рівня вологості, вибір потрібного ґрунту, встановлення освітлення та своєчасний полив.

Адаптація квітки після покупки у магазині

Перше, про що потрібно дізнатися з того, як доглядати орхідею - це адаптація квітки після її покупки. Для цього квітці забезпечується карантин на кілька тижнів. Рослини встановлюються окремо віддалено від інших квітів. Місцем установки може бути, як тумбочка, так і підвіконня. Важлива умова – відсутність попадання на квітку прямих сонячних променів.

У цей період потрібно виключити додавання добрив у ґрунт. У період спокою варто виключити полив. Просто необхідно спостерігати за квіткою з метою своєчасного виявлення та знищення шкідників. По закінченні кількох тижнів орхідеї необхідно поступово виводити з карантину, привчаючи його до сонячного світла та встановивши поступовий полив. Після того, як протягом карантину рослини постоїть у сухому вигляді, вона самостійно адаптується до кімнатних умов. Зростати орхідея може у придбаному субстраті протягом кількох років. Тому пересадка квітки не потрібна. Винятком є тільки той випадок, коли віна висаджена у мох сфагнум.

Догляд за орхідеєю в період цвітіння

У період цвітіння догляд за орхідеями зводиться до таких правил:

 1. Коли орхідея цвіте для неї, потрібно встановити рясний полив. Квітка любить теплу воду, а тому поливати квітку стоїть під душем, вода у якої складатиме 35 градусів. Зайва волога забирається, щоб рослина не загнила.
 2. У період цвітіння потрібно використовувати підживлення. У магазинах продаються спеціальні добрива для орхідей. Вносити їх у ґрунт потрібно у певній кількості так, щоб їх не було надто багато.
 3. У момент цвітіння рослини не можна пересаджувати, оскільки вона скине всі квіточки та бутони.
 4. Для тривалого цвітіння орхідеї намагайтеся залишати її на одному місці.

Ці прості правила дозволять вам продовжити термін цвітіння рослини і максимально насолодитися цим процесом.

Як доглядати за орхідеєю після цвітіння

Ознакою того, що орхідея відцвіла, є підсохлий і почорнілий квітконос. Його потрібно зрізати під основу. У цей період для рослини догляд зводиться до зменшення поливу. Квітку можна як поливати, так і обприскувати зверху. Якщо буде необхідність пересаджувати квітку, то після посадки в новий горщик її необхідно встановити на нове місце. Тільки так орхідея зможе знову зацвісти. Навіть якщо квітку не пересаджували після цвітіння, вона може втратити свою можливість знову цвісти. Симптомами цього можуть бути пожовклі або зів'ялі листочки, і навіть відсутність квітконоса. У разі орхідея також необхідно встановити новому місці.

Щоразу після цвітіння горщик із орхідеєю необхідно прибирати у прохолодне місце, де температура не перевищує 18 градусів. Після цвітіння настає момент для відпочинку орхідеї протягом 7-8 тижнів. У цей період можна акуратно розпушувати ґрунт, щоб до коріння було більше доступу кисню. При цьому потрібно розпушувати ґрунт не чіпаючи коріння. У цей період виключається внесення в грунт підживлення. У період спокою квітка знову сформує нирки та рослини буде готово до нового етапу цвітіння.

Догляд за квіткою у зимовий період

У зимовий період полив орхідей стає менш інтенсивним. Поливати квітку необхідно один раз на півтора тижні. Люди, які тільки недавно придбали орхідеї, часто роблять помилки на тому, що відразу після поливу встановлюють горщик назад на блюдечко. Спочатку потрібно дати квітці постояти, щоб зайва волога пішла через дренажний отвір.

Як правило, більшість підвіконь є прохолодним місцем, тому зайва волога буде мати низьку температуру і коріння постійно будуть насичувати холодну воду, що в результаті приведе до їх переохолодження. Це також може спричинити грибкові або бактеріальні захворювання. У зимовий період у приміщенні часто знижується вологість повітря до 40% і навіть нижче. Тому в цей період біля орхідеї краще встановити зволожувач повітря. Взимку варто уникати поливу через обприскування.

Для орхідей, які знаходяться в затіненому місці або люблять сонячне світло, необхідно встановити додаткове освітлення. Робити це потрібно вже починаючи з жовтня місяця, коли дні стають коротшими. Як система освітлення можуть служити люмінесцентні лампи на 60 Вт. Відстань між рослинами та лампою має бути в межах 20-30 см. Комфортна температура для орхідеї у зимовий період становить у межах 15-23 градусів. Якщо ви хочете прискорити період цвітіння, можна влаштувати для квітки перепад температур в межах 5-7 градусів. Взимку цього легше досягти, а такий режим призводить до швидкої появи квітучих бруньок.

Підтримка рослини влітку

Важливо знати, як поливати орхідею в літній період, адже у спекотні дні квітка може швидко засохнути та загинути. Тому не варто доводити стан ґрунту до пересихання. Як тільки грунт буде сухий, листя почне втрачати свою пружність, коріння стане сухим, а бутони почнуть опадати.

Поливати рослини влітку краще шляхом занурення горщика в тазик з водою на кілька годин. Природного освітлення у період для рослини цілком достатньо. Температура повітря у спекотні дні не повинна перевищувати 27 градусів, тому в цей період для орхідеї потрібно підібрати прохолодніше місце. Чим вище температура в приміщенні, тим більше необхідно провітрювати для забезпечення квітки свіжого повітря.

Влітку необхідно продовжувати підгодовувати квітку, щоб вона набралася необхідних сил для цвітіння. Цей період є сприятливим для павутинного кліща, тому необхідно ретельно стежити за його можливою появою на квітці.

Поради флористів щодо пересадки квітки

При пересадці орхідея необхідно скористатися такими рекомендаціями:

 1. При виборі горщика дивіться, щоб він у діаметрі був не більше 5 см від діаметра кореневої системи.
 2. Перед тим як витягнути рослини із старого ґрунту, її необхідно полити.
 3. Перед посадкою в новий ґрунт коріння необхідно очистити від бруду та залишків моху.
 4. Перед посадкою на нове місце також потрібно занурити орхідею в теплу воду на півгодини.
 5. У період пересадки засохлі з коріння, що згнило, видаляються.
 6. Купувати ґрунт для орхідей варто у спеціалізованому магазині.
 7. На дно горщика потрібно помістити дренаж.

Після пересадки квітку краще тримати в тіні, обприскуючи листя водою. Перший полив потрібно виконати через 5 днів після посадки. Вносити добрива в ґрунт слід після того, як мине 1 місяць з моменту пересадки.

Де поставити орхідею?

Кожен вид орхідеї має певні вимоги до освітлення. Тому квіти необхідно встановлювати з урахуванням їх чутливості до світла. Сонячна сторона не завжди підходить, тому що листя орхідеї може отримати опіки. Щоб уникнути цього, вікно можна прикрити завісою або встановити жалюзі. Освітлення для орхідей відіграє важливу роль. Якщо поставити квітку в неправильне місце, брак світла може призвести до погіршення стану рослини. Симптомами того, що рослині не вистачає світла, є вузьке, бліде і витягнуте листя, яке знаходиться зверху. При нестачі світла вони схилятимуться до вікна. Поставити орхідею можна у зручному для вас місці, головне - не порушувати режим освітлення, вологи та температури.

Як правильно поливати орхідею

Загалом орхідеї не надто люблять, коли в ґрунті застоюється вода. Однак необхідно враховувати, що різні види орхідей потребують свого підходу до поливу. Деякі з них воліють рости в більш сухому грунті і вимагають поливу тільки коли він повністю пересохне. В основному всі орхідеї краще витримують пересихання, ніж перезволожений ґрунт. Рясний полив для квітки необхідний у період:

 • викиду квітконосів;
 • цвітіння;
 • активного зростання.

Рослина відразу показує нестачу води. Це можна побачити по листочках, які зморщуються. Коли в ґрунті знаходиться надлишок вологи, то листя розмокатиме і ставатиме жовтим, а коріння почне швидко гнити. У зимовий період поливати орхідею необхідно один раз на півтора тижні. Зменшити полив також необхідно в період спокою та після цвітіння. Для поливу можна використати м'яку воду. Поміщати квітку після поливу назад у горщик потрібно лише після того, як з неї вийде вся вода.

Освітлення для рослин

Світло є однією з визначальних вимог щодо догляду за орхідеєю. У літній період квітка найкраще притіняти і не допускати попадання на листя прямих сонячних променів. Найкраще рослину встановлювати під розсіяне світло. Під світлом квітка повинна перебувати як мінімум 12 годин. Якщо світловий день сильно скорочується, потрібно встановити додаткове штучне освітлення. В осінній період квітка перебуває у стані спокою. У цей час затіняти рослини не варто. Воно має бути у стані спокою, оскільки закладаються нові пагони.

Якщо ви хочете купити орхідеї у флористичному салоні «LoraShen», наші фахівці обов'язково дадуть вам слушні поради щодо догляду за тим видом орхідеї, які ви виберете.