Базові правила догляду за кімнатними квітами

24.01.2024
Blog

Утримання в будинку кімнатних квітів дозволяє створити затишну та комфортну атмосферу. Завжди приємно бачити частинку живої природи як у домашньому інтер'єрі, так і в рамках офісного простору. Однак перед тим як купувати, необхідно знати, як доглядати кімнатні рослини, щоб вони були здоровими, радували гарним виглядом і заряджали позитивною енергетикою.

На що звертати увагу при догляді за кімнатними рослинами

Щоб зберегти здоров'я та красу кімнатних рослин, необхідно звертати увагу на таке:

  • полив;
  • температурний режим;
  • освітлення;
  • місцезнаходження;
  • вибір горщика та ґрунту.

Читаючи про те, як доглядати кімнатні квіти, необхідно починати саме з цього. Адже це основа життєдіяльності рослин, яка припускає, що вони можуть рости лише в комфортному для себе мікрокліматі. Для переважної кількості рослин, необхідний їм мікроклімат збігається з комфортними умовами для людини. Тому люди мають можливість вирощувати їх у себе вдома на підвіконні.

Полив

Як людина не може обійтися без води, так і рослини не можуть жити без поливу. Тому догляд за домашніми квітами починається із вибору правильного режиму поливу. У літній період для рослин необхідно забезпечити рясний полив, тому що в спекотні дні ґрунт швидше пересихає. У зимовий період полив можна скоротити та довести до 1 разу на тиждень.

Для кожної рослини необхідно встановити індивідуальний режим поливу. Адже коренева система однієї квітки може находитися в сухому ґрунті, а інша воліє розвиватися у вологому ґрунті. При цьому важливо дотримуватися балансу, оскільки в дуже вологому ґрунті коріння може гнити, а в занадто сухому воно буде висихати.

Догляд за домашніми рослинами, які дуже люблять вологу, передбачає полив кілька разів на день. Наприклад, така рослина з великим листям як гібіскус вимагає особливої уваги до поливу. За добу рослину доводиться поливати кілька разів. Якщо говорити про цибулинні квіти, то вони не люблять сильну вологу. При поливі таких рослин потрібно використовувати лійку з тонким носиком, спрямовуючи потік води вздовж стінок горщика, оскільки сама цибулина не любить, коли на неї безпосередньо ллють воду.

Вибрати для поливу воду бажано з такими параметрами:

  • відстійна;
  • відфільтрована;
  • кімнатної температури.

Якщо вона буде занадто тепла, то листя може потьмяніти і втратити свою міцність, а холодна вода призведе до того, що на листі почне з'являтися плями.

По вигляду рослин можна визначати чи потребують вони вологи або в ґрунті знаходиться її надлишок. Про нестачу води в ґрунті говорить листя, що поникло та стає дуже м'яким. За відсутності води у необхідній кількості квітки в'януть. Якщо в ґрунті буде надлишок води, то він буде надто вологим і від цього коренева система та листя почнуть гнити. Рослина уповільнить своє зростання і можливо на поверхні ґрунту і на самій рослині з'явиться цвіль.

Якщо вам важко підібрати правильний режим поливу для вашої рослини, краще налити менше, ніж налити більше води. Ви можете поливати квітку частіше, вносячи в ґрунт менше води. Таким чином, ви не зробите ґрунт занадто вологим і зможете вчасно виявити коли ґрунт пересохлий і потрібно додати ще води.

Температурний режим

Догляд за кімнатними рослинами передбачає вибір правильної температури. Залежно від виду рослини можуть розвиватися в межах від 13 до 30 градусів. Для кожного температурний діапазон є індивідуальним:

  1. Жаростійкі. До них відносяться кактуси та сукуленти, які здатні витримувати температуру до 30 градусів.
  2. Теплолюбні. Серед таких рослин варто виділити калатею, лудизію чи дендробіум. Ці рослини чудово почуваються в температурному діапазоні від 16 до 29 градусів.
  3. Холодостійкі. Такі квіти як фуксія, цикламен, примула та агава здатні зберігати свій здоровий стан при зниженні температури до 5 градусів.

Більшість рослин здатні добре рости у температурному діапазоні 18-25 градусів. Тому якщо ви вибираєте в магазині якусь кімнатну рослину, то обов'язково поцікавтеся у флориста, який у неї температурний режим і чи ви зможете його підтримувати у себе вдома.

Освітлення та місцезнаходження

Для активного росту рослин та повної їхньої життєдіяльності обов'язково необхідно забезпечити для них гарне освітлення. Більшість квітів люблять тепле світло. Однак лише невелика кількість рослин здатна стояти під прямими променями сонця. Тому в основному горщики прибирають на південну та східну сторону, де багато світла, проте стежать за тим, щоб на них не потрапляли прямі промені сонця. В першу чергу притемняти рослини необхідно в спекотні літні дні.

На підвіконнях з північного боку потрібно ставити горщики з квітами, які люблять розсіяне світло і можуть тривалий час перебувати в тіні. До таких рослин належать:

  • аспарагус;
  • хлорофітум;
  • драцена;
  • фікус;
  • спатіфілум;
  • заміокулькас.

Також не варто забувати, що деякі рослини, які стоять тривалий час на підвіконні, можуть своїми гілками тягнутися до світла. Тому іноді їх потрібно повертати.

Деякі рослини настільки потребують світла, що короткий світловий день змушує забезпечувати для них додаткове штучне освітлення. Для цього можна використовувати різні фітолампи.

Вибір горщика та ґрунту

Основою для нормальної життєдіяльності кімнатної рослини виступає ґрунт та горщик. У ґрунті повинні міститися всі необхідні мікро- та макроелементи для активного росту рослини. Тому для посадки купувати ґрунт необхідно у спеціалізованих магазинах. Для кожної кімнатної рослини склад ґрунту може бути іншим. Тому уважно читайте упаковку для вибору правильного ґрунту.

Підбирати горщик для рослини необхідно на 2-3 см більше від діаметра його кореневої системи. Як тільки коріння рослини упиратиметься в стінки горщика, необхідно буде вибрати модель горщика більше і здійснити в нього пересадку рослини. Щоб волога не застоювалася в ґрунті на низ горщика, обов'язково потрібно укласти дренажну систему.

Інші правила догляду

Деякі рослини здатні вбирати вологу не тільки через коріння, але і через своє листя. Тому для таких рослин важливий процес обприскування. Це забезпечить їм додаткову вологу. Виконувати цю процедуру необхідно в той момент, коли рослина перебуває в тіні. В іншому випадку під прямими променями сонця на листі можуть залишитися опіки в тих місцях, де були краплі води. Після обприскування рослина повинна бути в сухому і теплому місці, щоб на поверхні листя не почала формуватися патогенна мікрофлора.

Кімнатні рослини необхідно час від часу обрізати та очищати від листя, яке пересохло. Періодично з листя потрібно витирати пил, щоб не порушувати процес фотосинтезу. Щоб рослини добре росли, їх своєчасно треба підгодовувати. Придбати необхідне підживлення з певними мікроелементами можна в магазині. При цьому варто враховувати, що різні рослини в різний сезон вимагають тих чи інших елементів. Коли рослині в горщику стає тісно, то настав час пересаджувати його в новий горщик більшого діаметру.